Booking.com

⛔ Seyahat Uyarıları

Güncel seyahat uyarılarını anında öğrenmek için Twitter'dan #seyahatuyarisi etiketiyle anlık olarak paylaşıyoruz. Twitter'da bizi takip edin https://twitter.com/1orada1burada 
🚫👀

Terörist misiniz ? : Hong Kong
Birebir benim yaşadığım bir deneyim oldu. Türk Pasaportunuzla ülkeye giriş yaparken içinde Arap ülkelerine ait damga, vize vb. varsa sizi RESTRICTED belgesi doldurup ya INAD edeceler ya da ülkeye giriş çıkışınızı sınırlandıracaklar. Hong Kong'a girerken benim başıma yazdığım gibi terörist gibi bekletilmek geldi. Seyahat sigortanızı , kredi kartlarınızın fotokopisini, kalacağınız otelin rezervasyon kaydı - İngilizce - , dönüş biletinizin İngilizce kopyasını mutlaka yanınızda bulundurunuz. Aksi haldi içeri alınamayabilirsiniz. Tarafıma doldurdukları RESTRICTED form nedeniyle MACAU seyahatime gidemedim.

Tehlikeli damga : Yunanistan
Yunanistan makamları Makedonya kelimesini kendi öz toprağı olarak kabul ettiğinden , kapı komşusu Makedonya'nın kullanılmasına karşıdır. Pasaportunuzda Makedonya damgası varsa, vize alamayabilirsiniz. Yunanistan ile Makedonya arasındaki ülke ismi sorunu artık çözüldü. Makedonya ülke adını Kuzey Makedonya olarak değiştirdi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti - KKTC damgası pasaportunuzda var ise Yunanistan sınırlarından içeri giremeyebilirsiniz.


İlaçlara sınırlama olan ülke : Gürcistan
Batum , Tiflis gibi ülkenin turizmde ilerlemesi ve sınır güvenliklerini arttırması ile ülkeye aspirin dahi sokmak yasaktır. Üzerinde bulunması halinde uyuşturucu madde kapsamında yargılanabileceğinizi hatırlatmak isteriz.
Gürcistan'a 3 güne kadar ki gezilerinizde kimlik kartınızla / nüfus cüzdanınızla gidebilirsiniz. Başlıca ehliyet yeterli değildir.

Görevimiz Musul : Irak
Ekim 2016'da başlayan Musul operasyonlarına müteakip Dış İşleri Bakanlığımız Türk vatandaşları için seyahat uyarısında bulunmuş, Basra ve Bağdat dahil ülkenin hiçbir bölgesine gidilmemesine yönelik uyarıda bulunmuştur. Detaylı bilgi için tıklayın.

Gergin ülke : Ukrayna
Ülke genelinde yaşanan gergin siyasi koşullar, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan durumlardan dolayı , ülkenin bazı bölümleri artık Rusya'nın parçası haline gelmiştir. Bu sebepten gideceğiniz şehrin hangi tarafta olduğunu gitmeden önce Rusya ve Ukrayna büyükelçiliklerini arayarak öğrenmeniz tavsiye edilir.

Tehlikeli damga : İsrail
İsrail damgası , vizesi ile Ürdün ve Mısır haricindeki Arap ülkelerine girişinize izin verilmemektedir. İsrail tarafından alacağınız vizenizin illa kağıt olarak alabileceğinizin garantisi bulunmamaktadır. Bu konuda temkinli olmanız gerekir. Aynı şekilde İran ve bir çok Afrika ülkesi de sizi kapıdan geldiğiniz gibi geri yollayabilir.** Lübnan başta olmak üzere kapıdan gerisin geri yollanırsınız.

K.K.T.C- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne çocuğu ile yalnız seyahat eden ebeveyn
Lütfen sizinle gelmeyen anne veya babadan noter onaylı muvafakatname almanız gerekir. Aksi halde geri dönersiniz. Bazı havayolu şirketleri bunu size daha check-in sırasında sorar.

Aşılarınız tam mı ? : Afrika Ülkeleri
Afrika kıtası ülkelere yapacağınız seyahatlerde pasaportunuzla birlikte aşı kartınızı sunmanız gerekecektir. Gideceğiniz ülkeden ayrılmadan önce sarı humma aşınızı olmanız zorunludur.

Üzerinizde yeterince para var mı ?
Gittiğiniz ülkedeki pasaport polisi sizden yeterince ikna olamayabilir. El bagajınız , üzeriniz başta olmak üzere a'dan z'ye aranabilirsiniz. Bu konuda sabırlı olmanız tavsiye edilir. Seyahatiniz boyunca yaşamınızı idare ettirici (ki çoğu insanın standardı gittiği ülkenin oldukça altında kalabilmektedir , bu sebepten yaşama idareniz günde 50 TL ise bunu 150 TL'ye yükselterek seyahate başlamanız tavsiye edilir) parayı bulundurmanız gerekir. Bunu ibra etmeniz istenebilir.

Yurtdışı çıkış harcı - çıkış pulu
Türk vatandaşları için 50 TL'lik çıkış vergisini yatırmanız gerekir. Her bir çıkışta zorunludur.

Yeniden vize gelen ülke :Rusya
Türk vatandaşlarına Rusya tarafından vize talep etmektedir. Lütfen Rusya Büyükelçiliği veya Konsolosluklarına başvurunuz.


Havalimanı vizesi : Azerbaycan
Azerbaycan Türk vatandaşlarından 1 Eylül 2019'dan itibaren vizeyi kaldırdığını açıkladı.
2013'te yaptığım seyahatimde Bakü Havalimanı'nda inince vize almanız gerekir. İner inmez nasıl olmuşta içeri girmiş bir kaç 'muameleci' adam size biraz daha vize ücretinin üstüne 'zam' yaparak işlemi hızlıca yapabileceğini söyler. Aldanmayın , sıra hızlı ilerleyebiliyor. Paranızı ve pasaportunuzu bankodaki düzensiz memura vererek (güvensiz ve sıra numarasız olmasından) sabırla biraz beklemenizi rica ederim. Yaklaşık 10-15 dakika içinde pasaportunuza yapıştırılmış , elde yazım vizenizi görüyor olacaksınız.

Havalimanı vizesi : Umman
Umman'a BAE'den veya Suudi Arabistan'dan karayolu ile girişlerde konsolosluk vizesi aranmaktadır. Muskat Havalimanı'ndan uçakla gelecekler ise havalimanından vize alabilmektedir. Ücreti 5 Umman Riyali - OMR (12 USD).


T.C. Dış İşleri Bakanlığı'nın güncel seyahat uyarılarını dikkate alarak vize gereksinimine dikkat ederek seyahatinizi planlamanız gerekecektir. http://www.mfa.gov.tr/sub.tr.mfa?b3026181-6b8f-4fc6-9327-a5113446ce95

Dünyanın neresine giderseniz gidin mutlaka IATA'nın güncel seyahat uyarı portalından teyit almanız uygun olacaktır. Vize gereksinimleri , aşı bilgileri ve seyahat uyarıları ile ilgili detaylı bilgi için http://www.iatatravelcentre.com/passport-visa-health-travel-document-requirements.htm
adresini tıklayınız.

Share
Tweet
Pin
Share